Dzisiaj jest: 5.12.2023, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
WYBIERZ JĘZYK

DWIE | MARTA KOŁODZIEJSKA | MARIA ZWOLIŃSKA

Dodano: rok temu Czytane: 148 Autor:

DWIE | MARTA KOŁODZIEJSKA | MARIA ZWOLIŃSKA Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy prezentującej prace dwóch artystek wizualnych Marty Kołodziejskiej oraz Marii Zwolińskiej.

DWIE | MARTA KOŁODZIEJSKA | MARIA ZWOLIŃSKA
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy prezentującej prace dwóch artystek wizualnych Marty Kołodziejskiej oraz Marii Zwolińskiej. Wystawa przedstawia spostrzeżenia na temat przestrzeni prywatnej w dwóch osłonach.
Twórczość Marty Kołodziejskiej porusza zagadnienia związane z kondycją człowieka we współczesnym świecie. Artystka szczególnie chętnie mówi w imieniu najsłabszych – kobiet i dzieci. To im poświęciła cykl obiektów graficznych wchodzących w skład pracy doktorskiej pt. „Kokon - forma opresji czy wolności?”. Każda z grafik nawiązuje do opresyjnej ideologii Hidżabu w krajach muzułmańskich. Autorka posługuje się tu językiem abstrakcji działając bogactwem struktur i silnym kontrastem. Niebagatelne znaczenie ma forma prezentacji grafik jako samodzielnie funkcjonujących w przestrzeni obiektów graficznych. Celem jest jeszcze pełniejsza integracja obrazu z przestrzenią, w której się znajduje oraz silniejsza interakcja z odbiorcą. Kształty przypominające rozchylone poły płaszcza lub obszerną suknię zachęcają do skrócenia dystansu, wejścia do środka i spojrzenia na świat przez pryzmat zadrukowanej grafiką tkaniny. Przestrzeń wewnątrz kokonu przeobraża się pod wpływem obecności widza. Wywołane obejrzanymi obrazami emocje zmieniają charakter samego obiektu i tego jak jest on postrzegany przez osobę znajdującą się wewnątrz. Ten sam obiekt może stać się bezpieczną przestrzenią chroniącą przed światem zewnętrznym; oraz więzieniem i traumą nie do zniesienia.
Natomiast prace Marii Zwolińskiej wykonane w technikach graficznych prezentują czysto subiektywną opowieść o miejscach i rzeczach bliskich artystce. W sposób metaforyczny obrazowane przestrzenie odsłaniają sceny z życia Marii.
„Cykl „the mess we’re in” to dla mnie forma pamiętnika. Zapisuję na grafikach nietypowe wydarzenia, zazwyczaj z podróży, w której formuje się nowa rzeczywistość”.

Prezentacja odbędzie się w Kückenmühle (Kurzy Młyn) przy ulicy Doktora Judyma 18.

Artystki:
MARTA KOŁODZIEJSKA | ur. w Świnoujściu w 1979 roku. Absolwentka WSSU w Szczecinie; dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Marii Radomskiej – Tomczuk oraz
w pracowni wypukłodruku prof. Andrzeja Załeckiego. Stopień doktora z wyróżnieniem w ASP im T. Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów w 2021 r. W latach 2007-2010 Asystentka w Pracowni wklęsłodruku WSSU. Od 2010 Asystentka w Pracowniach grafiki AS w Szczecinie; obecnie na stanowisku Adiunkta w Katedrze Grafiki Artystycznej AS w Szczecinie.
Zajmuje się grafiką tradycyjną, grafiką eksperymentalną, tworzy obiekty i instalacje graficzne. W swojej twórczości porusza zagadnienia związane z kondycją człowieka we współczesnym świecie. Szczególną uwagą obdarza kobiety. Ich codzienność, troski i radości. Ostatnie obiekty graficzne poruszają zagadnienia związane z pozycją społeczną kobiet w świecie muzułmańskim. Swoje prace prezentowała podczas kilkunastu wystaw indywidualnych oraz kilkudziesięciu zbiorowych, pokonkursowych i poplenerowych.

MARIA ZWOLIŃSKA | Urodzona w 1994 roku. Ukończyła Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusi w Szczecinie na profilu snycerstwo. W latach 2014-2016 studiowała na Akademii Sztuki w Szczecinie, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku grafika.
Swoje prace prezentowała na wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, Kraków 2015; XIV Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka, Jelenia Góra 2017; OSTEN BIENNIAL of Drawing, Skopje 2018; Wystawa Główna 10 Triennale Grafiki Polskiej, Katowice 2018; 20th International Print Biennial Varna 2019; THE 7th GUANLAN INTERNATIONAL PRINT BIENNIAL CHINA 2019; Międzynarodowe Triennale Litografii LITHO-Kielce 2018/19. Otrzymała I nagrodę w 48. edycji konkursu Pomorska Grafika Roku.


Wernisaż:

Miejsce: Kückenmühle ul. Doktora Judyma 18
Sobota 10.09.2022 godz. 18:00

Organizatorzy:
Kückenmühle | Kolektyw TRUD

Współorganizatorzy:
Fundacja OFF Marina Przystań Kultury http://off-marina.pl/

Mecenasi:
Raubo i Wspólnicy
Marina Developer https://marina-developer.pl/

Plakat/grafika:
Maria Zwolińska

 
Źródło: Anna Partyka Judge
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.